MMA DÜNYASINDA KAN BAĞI

       Bir çok sporda da olduğu gibi MMA dünyasında da aynı ailede bu sporu yapan bir çok dövüşçü bulunmaktadır.Bu dövüşçüler gerek kardeşlik gerek kuzenlik bağları ile bu sporda adını duyurmayı başarmıştır.Ülkemizde de örneği bulunan bu olayın yıldızlarına şöyle bir göz atalım.

1-Gracie Ailesi   

Brazilian Jiu-Jitsu sporunun atası olarak bilinen aile bu listemizin olmazsa olmazıdır.Babalarından öğrenilen dövüş kabiliyetlerini MMA sporuna aktaran ilk isim Rickson Gracie ( 11-0 ) ilk maçına 1980 yılında çıkmıştır. Kazandığı 9 submission maçı onun BJJ’de ne kadar etkili olduğunun bir göstergesidir.Renzo Gracie ( 14-7 ) ise 1992 yılında dövüş dünyasına adımını atmıştır.1993 yılında ise bu ailenin en ünlü ismi Royce Gracie ( 15-2 ) tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. UFC 1 ile başlayan bu serüven 2007 yılına kadar aktif bir şekilde devam etmiştir.Fakat 2016 yılında özel bir maç ile Ken Shamrock’u yenen Royce kariyerini noktalamıştır.Ailenin şu andaki veliahtı olan 31 yaşındaki Kron Gracie ( 5-1 ) , BJJ geleneğini sürdürmeye devam etmektedir.Kariyerinde kazandığı 5 maçta da rakiplerini pes ettiren Kron son maçında ise Cub Swanson’a kaybetmiştir.

2-Diaz Kardeşler

MMA dünyasının en çok nam salmış kardeşlerinden Nick Diaz ( 26-9 ) ve Nate Diaz (20-12 ) uzun yıllardır arkalarında büyük bir destekle iyi kariyerler çizmişlerdir.Sadece kafes içi değil kafes dışında da bir marka haline gelen Diaz kardeşler bir çok skandala imza atmışlardır.Bir ikon haline gelen Nick Diaz 2015 yılında emekliye ayrılırken , Nate ise Jorge Masvidal ile 2019’un Kasım ayında yaptığı BMF maçı sonrası piyasada aktif dinlenmeye geçmiş durumda.

3-Pettis Kardeşler

Kafes içerisinde müthiş performanslar izlettiren ve bir dönem hafif sıklette kemer sahibi olan Anthony Pettis ( 23-10 ) ve henüz abisi kadar adını duyuramayan Sergio Pettis’de ( 19-5 ) bu spordaki önemli iki kardeştir. Anthony prestiji düşmesine rağmen UFC’de maçlara çıkmaya devam ederken , kardeş Sergio ise kariyerini BellatorMMA organizasyonunda sürdürmektedir.

4-Nurmagomedov Ailesi

Babası Abdulmanap Nurmagomedov’un koçluğunu yaptığı Dağıstanlı yıldız Khabib ve ailesine değinmemek olmaz.28-0 ‘lık müthiş serisiyle hafif sıklet şampiyonu konumunda bulunan Khabib ve 15-3 ‘lük skoruyla kuzen Abubakar Nurmagomedov bu ailenin MMA adına önemli isimleridir.

5-Shevchenko Kardeşler

Kadın MMA dünyasının belki de en teknik dövüşçüsü olarak  kabul edilen  Valentina Shevchenko (19-3 ) ve ablası Antonina Shevchenko (8-2) , bu spora gönülden bağlı iki başarılı dövüşçüdür. Valentina her ne kadar  müthiş bir başarı hikayesine sahip olsa da abla Antonina da küçümsenecek bir isim değildir.İki isim de UFC’de Valentina’nın şampiyon olarak yoluna devam ettiği sinek sıklette mücadelelerini sürdürüyor.

6-Kazgan Kardeşler

Ülkemizin en ünlü MMA dövüşçülerinden olan Murat Kazgan (3-2 ) ve kendisinden ilham alarak bu spora başlayan Kaan Kazgan ( 3-4 ), uzun yıllardır bu sporun içinde olan isimlerdir.Bir konsol oyunundan etkilenilerek başlanan bu serüven şimdilerde ise kendilerine ait salonlarda eğitmenlik yapma düzeyine kadar gelmiştir.

Paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.