Jose Aldo’nun kariyerindeki en iyi 5 an

Jose Aldo, McGregor karşısında talihsiz şekilde nakavt olmadan önce UFC’nin siklet gözetmeksizin kralıydı ve 10 senedir namağluptu. WEC ve UFC organizasyonlarında tam 9 kez kemerini korumuş olan Aldo kariyeri düşüşte olsa bile birçok MMA sever tarafından tüysiklet tarihinin en iyisi olarak gösteriliyor. Bugünlerde bir alt siklette kemer yarışında olan Jose Aldo’nun kariyerindeki en iyi 5 ana göz atalım.

5 Numara: Aldo vs Swanson

7 Haziran 2009’da yapılan WEC gecesinde Jose Aldo ve Cub Swanson karşı karşıya geldiler. Maçın galibi o dönemin şampiyonu Mike Brown’a rakip olacaktı ve dövüş tam 7 saniye sürdü. Maçın başlamasından hemen sonra Aldo sürpriz bir dizle öne atıldı ve Swanson’u nakavt etti. Swanson’un kaşını açan Aldo sadece zaferiyle değil aynı zamana sürati, patlayıcılığı ve gücüyle de kendini tüm MMA medyasına göstermişti.

4 Numara: Aldo vs Faber

Aldo’nun Faber’a karşı olan performansı onun bu spordaki en korkutucu tekmelere sahip olduğunu gösteren olaydı. Faber, Aldo’nun tekmesinin ne kadar etkili olduğunu bilip önlem alsa da o gece işler istediği gibi gitmedi. Daha maçın başlarında aldığı darbelerle hareket hızını kaybeden Faber, 5 raund sonunda yürüyemez hale gelmişti ve maç sonunda takım arkadaşlarıın desteğiyle kafesten ayrılabilmişti. Ayrıca Urijah Faber maçtan sonra 1 ay kadar ağrı çektiğini belirtmişti. Bu ezici performansla kemerini ilk defa koruyan Aldo bu konudaki ustalığını göstermiş oldu.

3 Numara: Aldo vs Brown

7 saniyelik Swanson galibiyetiyle kemer maçına hak kazanan Aldo, 2 kez kemerini koruyan Mike Brown’un karşısına çıkıyordu ve Brown o dönemin en iyi P4P dövüşçüleriden biri olarak gösteriliyordu. Ancak Aldo 2 raund içinde hiç hasar almadan, diz, tekme ve yumruk darbeleriyle Brown’u nakavt etti ve yeni tüysiklet kralı oldu. Ayrıca Brown’un takedown denemelerini başarıyla püskürten Aldo başka bir özelliğini göstermiş oldu. Bu zaferle MMA tarihine damga vuracak bir kemer koruma serisinin ilk adımı da atılmış oldu

2 Numara: Aldo vs Edgar 2

UFC 194 gecesi dünyayı sarsan bir şekilde Conor McGregor’a nakavt olan Jose Aldo,McGregor’un o dönemki hafifsiklet şampiyonu Rafael dos Anjos ile karşılaşmak için üst siklete çıkıp, ancak sakatlık sonrası Nate Diaz’la dövüşmesinden dolayı geçici tüysiklet kemeri için Frankie Edgar’la 2.kez eşleşti. Tahtına tekrar kavuşmayı isteyen Aldo, Edgar’ı maçın genelinde domine ederek kemeri tekrar kazandı. Güreş ustası olan Edgar’a karşı müthiş savunma yapan Aldo aynı zamanda etkili ayak oyunları ve hızlı yumruklarıyla ona bitti gözüyle bakanlara mesaj göndermiş, ayrıca maçı izleyenler arasında olan McGregor’a rövanş teklif etmişti.

1 Numara: Aldo vs Mendes 2

UFC 142 gecesindeki ilk buluşmalarında kusursuz bir diz darbesiyle maçı kazanan Aldo, kemerini birkez daha korumak için Chad Mendes’le Octagında buluştu. Önceki maçın aksine 5 raund süren bu maç Aldo’nun en zor sınavlarından biri oldu. Bu kez dersine iyi çalışarak gelen Mendes, Aldo’ya ayakta ve yerde epey zorluk çıkarmasına rağmen rakibini knockdown etmeyi başaran Aldo,  üç hakemin de ortak kararıyla maçı kazandı. Ayrıca bu maç UFC’nin en iyi kemer maçlarından biri olarak gösterilir. Bu maçla beraber UFC’de 7.kez kemerini koruyan Aldo, bu maçtan daha sonraki zamanlarda P4P 1 numarası olup Conor McGregor maçına kadar zirvede kalmıştır.

Ekstra: Aldo vs Stephens

28 Temmuz 2018 gecesi gerçekleştirilen organizasyonda Jose Aldo, yeni tüysiklet kralı Max Holloway’e iki kez yenilmişti ve kariyerinin ilk 3 raundluk maçına çıkacaktı. Rakibi etkileyici nakavtları olan Jeremy Stephens, açıklamalarında Aldo’yu emekli edeceğine dair açıklamalar yapmıştı. Kanada’da gerçekleştirilen maçta ilk raund başlar başlamaz iki dövüşçüde öne adımlamış ve bitirmek için elinden geleni yaptı. Ciddi isabetler alsa da Aldo, Stephens’ın gövdesine attığı aparkatla rakibini devirip nakavt etti. İki kemer mağlubiyetinden sonra etkileyici bir dönüş yapan Aldo bu dövüşten sonra gözyaşlarını tutamamış ve asla küçümsenmemesi gerektiğini göstermişti.

Paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.