10 MMA Sporcusu ve Futbol Dünyasındaki Karşılıkları

MMA ve futbol günümüzün en popüler sporlarından ikisi. İki sporda da müthiş yetenekler, inişler, çıkışlar, rekabetler ve büyük başarılar söz konusu. İki sporu yan yana getirecek olursak bazı sporcuların birbirine benzer niteliklerini görebiliriz. İşte MMA ve futbol dünyasında birbirinin karşılığı olan 10 sporcu.

10. Conor McGregor – Zlatan İbrahimovic

MMA sporunun poster çocuğu McGregor dövüş yeteneği kadar yaptığı açıklamalar ve gösterişli tavırlarıyla gündem olmakta. İşte bu özelliklerin futbol dünyasındaki karşılığı Zlatan İbrahimovic. İki ismin de birbirlerini her zaman en iyi görmeleri, gündem yaratacak açıklamaları, olağanüstü yetenekleri ve yaptıkları eşsiz hareketlerle spor severleri şoke etmeleri bu benzerliğin ana sebepleri.

9. Khabib Nurmagomedov – Robert Lewandowski

Conor McGregor’un büyük rakibi, Dağıstan’lı namağlup şampiyon Khabib Nurmagomedov… Her zaman sakinliğini koruyan, gösterişsiz ve sakin tavırlarıyla tanınır ve işini en iyi şekilde yapmaya çalışır. Onun futbol dünasyındaki muadili ise son yılların en göze çarpan golcülerinden Robert Lewandowski. Birçok gol rekoru kıran Lewandowski de Nurmagomedov gibi gösterişten uzak ve işine odaklanmış bir sporcu. İki isim de sadece işlerinde en iyi olmaya odaklılar ve bu onları birbirlerine benzer yapıyor.

8. Nate Diaz – N’Golo Kante

N’Golo Kante dünyanın en enerjik ve çalışkan futbolcularından biri. Onun enerjisine rakip olacak tek MMA atleti ise Stockton yerlisi Nate Diaz. Vegan, enerji tankı ve en dayanıklı dövüşçülerden biri olmasıyla bilinen Diaz, futbol sahasında rakiplerine 90 dakika boyunca yorulmadan baskı yapan Kante’nin karşılığı olabilir.

7. Rickson Gracie – Pele

Gracie ve Pele bu iki sporun babaları ve ilk yıldızları olarak yazılabilirler. Gracie ve Pele aynı zamanda Brezilya’dan çıkmış iki sporcu. Gracie namağlup dövüş kariyeriyle, Pele ise kariyerindeki 1281 gol ve 3 Dünya Kupası zaferiyle ünlenmiştir. Ancak iki sporcunun başka bir ortak yönü de çok eski zamanlarda aktif olmaları nedeniyle bu zaferlerin tamamının ne yazık ki günümüze ulaşmaması.

6. Dominick Cruz – Michael Owen

Bu iki ismin kariyerindeki en büyük olaylar başarılarından çok ulaşamadıkları noktalar. Eğer sakatlık sorunları olmasaydı Cruz kaç UFC kemeri daha kazanırdı? Ya da Owen sakatlanmasaydı Altın Top ödülünü kaç kere daha kaldırırdı? Her iki sporcu da sahneye çıktıkları ilk yıllarda tüm ışıkları kendilerine toplamışlardı. Cruz’un gençliğinden beri uyguladığı patentli ayak oyunları ve Owen’ın kariyerinin başlarında tüm Avrupa’da estirdiği fırtına… Ne yazık ki sakatlıklar iki hikayeyi de yarım bıraktı.

5. Jon Jones – Diego Maradona

İki kusurlu yıldız. İkiside kendi arenalarında tartışılmazlar ve ikisini de kendi branşlarında en iyi olarak gören birçok isim var. Maradona’nın 1986 senesinde İngiltere savunmasını geçip attığı gol hala ününü korurken, Jones bu günlerde bile yanına kimseyi yaklaştırmadan kemerini korumaya devam ediyor. Ne yazık ki iki yıldızın da spor alanları dışında ki hayatları pek iyi değil ve birçok kez başlarını belaya sokmaları onları biraz daha benzer kılıyor.

4. Robbie Lawler – Roy Keane

Yeşil sahaların gördüğü en sert ve acımasız adamlardan biri olan Roy Keane ve ‘Acımasız’ lakabıyla tanınan Robbie Lawler kesinlikle birbirlerini yansıtan iki adam. Emeklilik sonrasında rakibini isteyerek sakatladığını itiraf eden Keane ile UFC’de bir çok kanlı maça imza atan Lawler arasında büyük bir benzerlik olduğunu söyleyebiliriz.

3. Amanda Nunes – Megan Rapinoe

İki sporun en iyi kadın atletleri Nunes ve Rapinoe. Aynı zamanda LGBT haklarıyla ilgili de iki ismin çalışmalar yaptığı biliniyor. Dünya Kupasını kaldıran ve Altın Top ödülünü kazanan Rapinoe’nun MMA dünyasındaki karşılığı tüm rakiplerini ezen ve tarihteki ilk çift siklet şampiyonu Nunes’ten başkası olamazdı. Bu iki sporcu kendi alanlarındaki en tartışılmaz kadınlar.

2. Georges St-Pierre – Cristiano Ronaldo

Günümüz futbolunun en iyi iki isminden biri olan Ronaldo, tarihin en iyi MMA atletlerinden olan St-Pierre’nin karşılığı olabilir. Ronaldo yaklaşık 15 senedir futbol sahalarını domine ederken UFC’nin iki kemerli şampiyonlarından St-Pierre de uzun yıllar boyu kemerini başarıyla savundu. İki isminde spordaki iş ahlakı, çalışkanlık, ve istikrarlı başarı gibi özelliklerine bakarsak birbirlerini yansıttığını söyleyebiliriz.

1. Anderson Silva – Lionel Messi

MMA tarihindeki en özel yeteneklere sahip olan Silva ve günümüzde uzaylı olarak gösterilen Messi kesinlikle diğer meslektaşlarına hiç benzemeyen iki atlet. St-Pierre ve Ronaldo gibi isimlerle sık sık karşılaştırılan bu iki sporcu doğuştan sahip oldukları özellikleriyle her zaman rakiplerinden daha farklı olup adeta bir sihirbaz gibi izleyenlere en özel anları yaşatmışlardır. Silva ne kadar en iyi günlerini bıraksa da onun futbol sahalarındaki benzeri Messi hala en üst seviyede oynamaya devam ediyor.

Paylaş:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.